WhatsApp→
← Studii de caz
Email marketing · 11 luni

+15,3%coș mai mare pe comenzile din mail, la Prăvălia de Curățenie®.

Email marketing pentru un magazin online de produse de curățenie, din noiembrie 2025 până în septembrie 2026.Am pus față în față fiecare comandă venită din mail cu restul comenzilor de pe site.

PRĂVĂLIA DE CURĂȚENIE®Studiu de caz · email marketingnov 2025 · sep 2026
BON NR. 11/11i-vory Studio
Coș mediu din mail+15,3%
Produse pe comandă+35%
Comenzi peste 500 de lei2,5x
Revenire în 90 de zile+62%
Ponderea mailului26,2%
Luni cu avantaj11 / 11
TOTALcoș mai plin
i-vory.studio

Sursa: comenzile magazinului din theMarketer, fiecare cu sursa ei. Doar procente, sumele rămân la client.

Cuprins8 capitole · aproximativ 6 minute
comenzile din mail restul site-ului momentele-cheie
  1. 01Punctul de plecaremagazinul, publicul, lista de la start
  2. 02Cronologiace am construit și când
  3. 03Coșul, lună de lunămailul față de restul site-ului
  4. 04Ce intră în coșde unde vine diferența
  5. 05Evoluția pe trimestredirecția, trimestru cu trimestru
  6. 06Lista, tot mai sănătoasădeschideri, dezabonări, plângeri
  7. 07Clientele se întorccine comandă din nou
  8. 08Concluziarezultatele și contactul
01Punctul de plecare

Înainte de cifre, contează magazinul: ce vinde, cui vinde și pe ce ecran se ia decizia de cumpărare. De aici se vede ce poate face mailul pentru vânzări și unde trebuie să lucreze.

Coșuri mici, cumpărate des, de pe telefon.

Detergentul se termină, buretele se rupe, sarea de înălbire se cumpără din nou. Produsele de curățenie se iau câte puțin și des. Transportul gratuit începe de la 500 de lei, așa că pe fiecare comandă contează câte produse ajung în coș.

Femei97%

din abonații listei

Vârsta mediană47 de ani

vârsta mediană a abonaților

Telefon9 din 10

vizite pe site vin de pe telefon

În noiembrie 2025, la fiecare campanie, 32 de abonate din 10.000 se dezabonau și peste 5 din 10.000 marcau mailul ca spam. De aici am pornit.

Obiectivele
  • Vânzări din email în fiecare săptămână
  • Coș mai mare pe fiecare comandă
  • O listă curată, care citește
  • Mailuri gândite pentru telefon
02Cronologia

Un program de email se construiește în timp, piesă cu piesă. De aici se vede pe ce fundație stau rezultatele din capitolele următoare.

Unsprezece luni, strat peste strat.

Programul de email a crescut în straturi. Fiecare componentă a intrat într-o lună anume și a rămas activă de atunci. În septembrie 2026 rulează toate șapte deodată, pe theMarketer, platforma de email și automatizări a magazinului. Automatizările acoperă bun venit, coș lăsat în urmă, refacerea stocului, abonate inactive, zi de naștere și aniversare.

Componentele programului

octombrie 2025 până în septembrie 2026
AutomatizăriMomentele anuluiAniversări automateSegmentareIgiena listeiRitm fixDesign nouoct2025novdecian2026febmaraprmaiiuniulaugsep

Graficele sunt interactive: treci cu mouse-ul sau atinge pentru valori.

03Coșul, lună de lună

Coșul mediu este valoarea medie a unei comenzi. Pentru un magazin cu produse accesibile, cumpărate des, e pârghia cea mai directă: transportul și ambalarea costă la fel pe fiecare colet, deci fiecare produs în plus face coletul mai rentabil. Am comparat lună de lună comenzile venite din mail cu restul comenzilor de pe site.

Coșul din mail a ieșit mai mare în 11 luni din 11.

Am pus coșul mediu pe un indice: restul site-ului în noiembrie 2025 este 100. Comenzile din mail au pornit de la 121 și au ajuns la 125 în septembrie 2026. Restul site-ului a urcat de la 100 la 109, fiindcă tot magazinul a crescut. Linia din mail a stat deasupra în fiecare lună.

Diferența a variat de la o lună la alta: cea mai mică în ianuarie, după sărbători, cea mai mare în martie, luna cu cele mai multe campanii. Mediana comenzilor arată +13,4%, deci rezultatul ține pe comanda obișnuită, cea din mijlocul listei.

Coșul mediu, indice lunar

din mail și restul site-ului, pe aceeași scară
90100110120130140125109nov2025decian2026febmaraprmaiiuniulaugsep

Cu cât e mai mare coșul din mail

Diferența de coș mediu față de restul site-ului, pe fiecare lună; linia punctată e media pe 11 luni
0%5%10%15%20%25%+20,7%+12,6%+4,7%+10,4%+23,7%+17,5%+11,2%+21,1%+19,3%+12,3%+14,4%nov2025decian2026febmaraprmaiiuniulaugsep
04Ce intră în coș

Un coș mai mare poate veni din produse mai scumpe sau din mai multe produse. Prima variantă ține de prețuri, a doua de obiceiul de cumpărare, și numai a doua se repetă de la sine. Aici am desfăcut coșul pe bucăți.

Diferența vine din produsele puse în plus.

O comandă din mail are în medie cu 35% mai multe produse decât una de pe restul site-ului. Diferența a ținut în toate cele 11 luni, între +19% și +46%.

Restul site-ului
4,5 produse
pe comandă, în medie
  • 3,5 produse diferite în coș
Din mail
6,1 produse
pe comandă, în medie
  • 4,6 produse diferite în coș

Pachetele magazinului apar în aceeași proporție pe ambele părți, în 54% din comenzi. Clientele din mail iau aceleași pachete și adaugă lângă ele mai multe produse separate. Așa crește coșul.

Pe valoare, comenzile din mail se mută spre dreapta: mai puține sub 150 de lei, mai multe peste 300 și peste 500 de lei, pragul transportului gratuit.

Comenzile pe valoare

Procent din comenzile fiecărei surse, pe 11 luni
0%10%20%30%40%1,61,213,110,737,330,019,321,519,121,87,310,02,34,9transport gratuitsub 50 lei50-99 lei100-149 lei150-199 lei200-299 lei300-499 lei500+ lei
05Evoluția pe trimestre

O medie pe 11 luni poate ascunde direcția. Am împărțit perioada în trimestre de lucru, de câte trei luni, ultimul de două, ca să vedem dacă mailul a câștigat teren sau doar și-a păstrat avantajul.

Trimestru după trimestru, mailul a adus comenzi mai mari.

Coșul mediu din mail a crescut cu 11,5% de la primul trimestru la ultimul. Cea mai mare mișcare e la comenzile mari: partea lor în comenzile din mail s-a mărit de 2,5 ori, iar pe restul site-ului a rămas sub 3%.

În ultimul trimestru, diferența de coș mediu s-a strâns, fiindcă a crescut și restul site-ului. În același timp, mailul a avut cea mai mare pondere în comenzile site-ului dintre toate trimestrele.

TrimestrulCoș din mailProduse în plusPeste 500 de lei, mailPeste 500 de lei, siteComenzi din mail
T1nov, dec, ian+12,2%+34,0%2,5%1,6%20,7%
T2feb, mar, apr+16,5%+34,1%5,2%2,5%22,0%
T3mai, iun, iul+17,9%+37,2%5,7%2,6%18,2%
T4aug, sep+13,2%+34,8%6,3%2,5%26,2%

Comenzile de peste 500 de lei

Procent din comenzile fiecărei surse, pe fiecare lună
0%2%4%6%8%6,8%2,0%nov2025decian2026febmaraprmaiiuniulaugsep
06Lista, tot mai sănătoasă

Lista de abonați e motorul programului. O listă care deschide și citește aduce comenzi. Una care ignoră mailurile sau le raportează ca spam le împinge treptat spre folderul de spam. Am urmărit sănătatea listei lună de lună, alături de vânzări.

Lista a ajuns mai atentă și mai liniștită.

Rata de deschidere s-a dublat între februarie și septembrie. Dezabonările au scăzut cu 78%, plângerile de spam cu 82%.

Lista citește mai mult

deschideri unice, procent lunar
0%10%20%30%32,3%27 iul, lista curățatănov2025decian2026febmaraprmaiiuniulaugsep

Și se plânge mai rar

plângeri de spam la 10.000 de mailuri; în turcoaz, după curățarea listei
024685,43,85,23,54,24,97,03,34,50,51,327 iul, lista curățatănov2025decian2026febmaraprmaiiuniulaugsep

Punctul de cotitură e 27 iulie, ziua în care am curățat lista de adresele care nu mai deschideau. De atunci, mailurile ajung la oamenii care le citesc, iar furnizorii de mail țin cont de asta la livrare. Rezultatul s-a văzut în comenzi:

Comenzi din mail+3%

august-septembrie față de iunie-iulie

Restul site-ului-36%

aceeași comparație, aceleași luni

Ponderea mailului26,2%

din comenzile de pe site, cel mai bun trimestru

07Clientele se întorc

O comandă bună e un început. Valoarea reală a unei cliente vine din comenzile următoare, așa că am urmărit cine comandă din nou.

Clientele câștigate prin mail revin mai des.

Am luat fiecare clientă după prima ei comandă din perioadă și am urmărit dacă a mai comandat, la 90 și la 180 de zile. Avantajul mailului se păstrează pe ambele ferestre.

+62%rată de revenire mai mare în 90 de zile, față de restul site-ului
Din mail, 90 de zile32,8%
Restul site-ului, 90 de zile20,2%
Din mail, 180 de zile43,6%
Restul site-ului, 180 de zile26,7%
08Concluzia

Unsprezece luni de date, citite cu aceleași reguli, duc la patru concluzii.

Ce a adus mailul în 11 luni

Coșuri mai pline, comenzi mai mari, cliente care revin.

  • +15,3%Coș mai mare, în fiecare lună

    Diferența vine din cantitate: cu 35% mai multe produse pe comandă, lângă aceleași pachete.

  • 2,5xAvantajul s-a mutat spre comenzile mari

    Partea comenzilor din mail care trec de 500 de lei a urcat de la 2,5% la 6,3%. Pe restul site-ului a stat între 1,6% și 2,6%.

  • 26,2%Mailul a ajuns la un sfert din comenzi

    După curățarea listei, comenzile din mail au crescut în timp ce restul site-ului a scăzut. Cea mai mare pondere dintre trimestre, în august-septembrie.

  • +62%Clientele din mail revin mai des

    32,8% dintre clientele câștigate prin mail au comandat din nou în 90 de zile, față de 20,2% pe restul site-ului.

11 din 11. Fiecare lună.Fiecare strat a rămas activ.

Pentru un magazin cu produse de consum, mailul lucrează ca un canal de fidelizare care mărește comenzile. Rezultatele au venit din construcție constantă, lună de lună, pe o listă îngrijită.

Hai să discutăm despre emailurile afacerii tale.

Call gratuit 30 minute. WhatsApp 0775 579 706. i-vory.studio

theMarketer Certified Partner

Partener certificat theMarketerConstruim și administrăm programe de email pe platforma pe care rulează și Prăvălia.

Metodologie

Cum am măsurat

Toate cifrele vin din theMarketer, platforma pe care rulează programul de email: comenzile magazinului, fiecare cu sursa ei, și rapoartele campaniilor. Mai jos sunt regulile comparației și ce înseamnă fiecare indicator.

Perioada

Noiembrie 2025 până în septembrie 2026, lună întreagă cu lună întreagă. Octombrie 2025 și octombrie 2026 sunt luni incomplete și rămân în afara calculelor.

Cele două grupuri

Comenzile din mail vin dintr-o campanie sau dintr-un mail automat. Restul site-ului înseamnă comenzile plasate pe site din orice altă sursă. Comenzile telefonice rămân în afara comparației.

Ce am exclus

Comenzile anulate și cele returnate, pe ambele părți. Valorile sunt cele plătite de cliente, după reduceri. Sumele în lei rămân la client, aici apar doar procente.

Cum se citește

Comparația descrie două grupuri de cliente din același magazin, din același catalog, în aceleași luni. Abonatele sunt de regulă cliente mai apropiate de magazin, iar diferența include și acest lucru.

Indicatorii, unul câte unul

Coș mediuValoarea medie a unei comenzi.

Cum se calculeazăValoarea totală a comenzilor împărțită la numărul lor, separat pentru fiecare grup.

De ce conteazăArată cât aduce fiecare colet trimis.

Diferența de coșCu cât e mai mare coșul din mail.

Cum se calculeazăCoșul din mail împărțit la coșul de pe restul site-ului din aceeași lună, minus 1, în procente.

De ce conteazăCompară cele două grupuri în aceleași condiții de sezon, prețuri și promoții.

Indicele coșuluiEvoluția coșului față de un punct fix.

Cum se calculeazăCoșul lunii împărțit la coșul de pe restul site-ului din noiembrie 2025, înmulțit cu 100.

De ce conteazăArată direcția în timp și păstrează sumele în lei confidențiale.

Mediana comenziiComanda din mijloc.

Cum se calculeazăComenzile se ordonează după valoare: jumătate sunt sub mediană, jumătate peste.

De ce conteazăVerifică dacă media e trasă în sus de câteva comenzi foarte mari.

Produse pe comandăCâte bucăți intră într-o comandă.

Cum se calculeazăTotalul bucăților împărțit la numărul de comenzi.

De ce conteazăSepară creșterea venită din cantitate de cea venită din preț.

Produse diferiteCâte produse distincte are o comandă.

Cum se calculeazăNumărul de rânduri din comandă, indiferent de cantitatea fiecăruia.

De ce conteazăArată dacă clientele adaugă produse noi sau doar cresc cantitatea.

Comenzi peste 300 și 500 de leiCe parte din comenzi trece de prag.

Cum se calculeazăComenzile peste prag împărțite la toate comenzile grupului.

De ce conteazăLa 500 de lei începe transportul gratuit, deci pragul arată câte cliente ajung la el.

Ponderea mailuluiCe parte din comenzile site-ului vine din mail.

Cum se calculeazăComenzile din mail împărțite la suma dintre comenzile din mail și cele de pe restul site-ului.

De ce conteazăArată cât de important e canalul pentru magazin.

Revenirea la 90 și 180 de zileCâte cliente comandă din nou.

Cum se calculeazăClientele sunt grupate după sursa primei comenzi din perioadă. Se numără cele care au mai comandat în 90, respectiv 180 de zile.

De ce conteazăArată valoarea pe termen lung a unei cliente câștigate.

Rata de deschidereCe parte din mailurile livrate sunt deschise.

Cum se calculeazăDeschideri unice împărțite la mailurile livrate, media campaniilor din lună.

De ce conteazăUnele aplicații de mail deschid automat mesajele, așa că o citim ca tendință.

Rata de dezabonareCe parte dintre destinatari se dezabonează.

Cum se calculeazăDezabonările împărțite la mailurile livrate, media campaniilor din lună.

De ce conteazăArată cât de bine se potrivesc mesajele cu lista.

Plângeri de spam la 10.000Câte persoane marchează mailul ca spam.

Cum se calculeazăPlângerile împărțite la mailurile livrate, înmulțite cu 10.000.

De ce conteazăFurnizorii de mail urmăresc acest semnal când decid unde ajunge mailul.

Continua explorarea

Alte studii de caz

UrbanCat
Carusel TikTok pentru un magazin online: 164.639 vizualizări organic.
Av. Andreas Popa
Content juridic penal: carusele educationale, 7 cadre.